Prtner serwisu - kobieta.wp.pl

Mieszkanie pod wynajem: w co inwestować, a gdzie szukać oszczędności?

Data: 9 października 2017
Udostępnij Tweetnij Wykop
Mieszkanie pod wynajem: w co inwestować, a gdzie szukać oszczędności?
Mieszkania do wynajęcia różnią się bardzo standardem, sposobem wykończenia, stylem. Właściciel takiego lokum konkuruje z innymi – jeśli chce przyciągnąć najemców skłonnych zapłacić przyzwoitą stawkę, powinien zaoferować wygodną i funkcjonalną przestrzeń.

Jak urządzić takie lokum niedrogo i na lata?

Z jednaj strony wnętrze powinno dobrze wyglądać: w końcu wybiera się oczami, a atrakcyjne zdjęcia zwrócą uwagę poszukujących. Wygląd mieszkania jest ważny szczególnie tam, gdzie oferta mieszkań na wynajem jest duża, może też przyciągnąć najemców do mieszkań położonych w mniej atrakcyjnych czy zlokalizowanych z dala od centrum dzielnicach.

Z drugiej strony, każdy właściciel mieszkania dąży do maksymalizacji zysku, więc inwestowanie w drogie materiały czy meble nie leży w jego interesie. Zwłaszcza, że w wynajmowanych mieszkaniach o uszkodzenia i drobne usterki nietrudno. Nie można jednak wybierać najtańszych rozwiązań. Nie tylko nie są trwałe, ale sprawiają złe wrażenie, zniechęcając wielu najemców. Wstawienie do mieszkania starej meblościanki i krzeseł na zasadzie ”całkiem dobre, szkoda wyrzucić” kusi wielu właścicieli. Widać to wyraźnie, gdy przegląda się ogłoszenia publikowane w sieci. Co prawda, taki zestaw mebli nic nie kosztuje, ale w wielu przypadkach wygląda wręcz groteskowo. Obniża też wartość oferowanego lokum.
To też cię zainteresuje: malowanie ścian: krok po kroku

Co dla kogo?

Urządzając mieszkanie warto przede wszystkim pomyśleć o przyszłych użytkownikach. Inne potrzeby mają studenci szukający wspólnego, możliwie taniego mieszkania, inne pracujący singiel albo młode małżeństwo. Często o grupie docelowej decyduje lokalizacja i metraż mieszkania. M3 po babci z dobrym dojazdem na kampus to atrakcyjna alternatywa dla akademika, kawalerkę w śródmiejskiej kamienicy można korzystniej wynająć pracownikowi dużej firmy. Ten ostatni będzie jednak oczekiwał wyższego standardu niż przeciętny student.

Jasno i świetliście

Lokatorzy w mieszkaniu na wynajem zmieniają się dość często. Wystrój powinien być więc uniwersalny. Najlepiej sprawdzają się neutralne barwy, zwłaszcza złamane odcienie bieli o satynowym wykończeniu. Jasne ściany o subtelnym połysku optycznie powiększają bowiem mieszkanie, a to cecha zawsze pożądana.

Biel jest kolorem powszechnie akceptowany, lepiej więc wybrać ją niż inny kolor, który nie przypadnie do gustu wszystkim oglądającym mieszkanie. Zwłaszcza intensywne odcienie nie podobają się wszystkim, a przy tym szybko stają się niemodne.

Z kolei wyrafinowane materiały – tynki strukturalne, dekoracyjne farby, powłoki imitujące beton – są zwykle dość drogie. Trudno je też odświeżać. Z tego samego powodu nie warto oklejać ścian tapetami czy inwestować w ozdobne płytki, malowanie jest znacznie prostsze.

By biel prezentowała się jednak nienagannie i nie nosiła śladów użytkowania mieszkania po poprzednich lokatorach, trzeba zainwestować w dobrej jakości farby. Dobrze sprawdzają się np. emulsje wykorzystujące w swym składzie zalety teflonu. Ściany z taką powłoką łatwo jest umyć, a nawet – jeśli to konieczne – wyszorować z zastosowaniem detergentów. Nie wymagają też dorocznego odświeżania. Wykazują ponadto dużą odporność na uderzenia mechaniczne i zarysowania.

Mniej znaczy więcej

Less is more to zasada, którą właściciele mieszkań na wynajem powinni wziąć sobie do serca. Zagracone mieszkanie wygląda niekorzystnie, a co gorsza staje się niefunkcjonalne. Lepiej zrezygnować z ozdób i dodatków. Najważniejsze są wygodny mebel do spania i miejsce do przechowywania, najlepiej wysoka szafa. Do tego kilka sprzętów: stół, krzesła, lampa. W kuchni wystarczą podstawowe szafki i sprzęty, a w łazience zamiast wanny można wstawić prysznic, najlepiej z głębokim brodzikiem.

Dobrze, jeśli meble nadają się do odświeżenia, czyli można je z dobrym skutkiem samodzielnie przemalować albo polakierować. W ten sposób kolejny najemca będzie miał do dyspozycji dobrze wyglądające rzeczy, a właściciel ograniczy wydatki. Do wynajmowanego mieszkania można wstawić meble z odzysku, ale powinny być odświeżone i dopasowane do wystroju.
Jeśli mieszkanie jest nieduże, przeczytaj także ten artykuł.

Puste lepsze

Wynajem mieszkania nieumeblowanego to idealny, bo najmniej kłopotliwy i najtańszy scenariusz dla właściciela. Wielu najemców woli zresztą wprowadzić się z własnym łóżkiem, niż korzystać z cudzych sprzętów. Nie dotyczy to jednak podstawowego wyposażenia kuchni, w lokalu powinna też znaleźć się pralka. Mile widziane są czajnik, deska do prasowania czy suszarka na prane. Te drobne dodatki nie kosztują wiele. Liczy się również dostęp do internetu. Najlepiej, gdy umowę podpisuje sam najemca, wybierając dostawcę usług.

W pustym mieszkaniu jednak zawsze na pierwszy plan wychodzą ściany. Tym bardziej należy więc tu zadbać o ich idealny wygląd. Im lepszej jakości farba, tym mniej czeka nas pracy. Wybierając odcień warto skorzystać z próbnika kolorów. Dzięki niemu łatwiej jest ocenić, czy w danym miejscu lepiej sprawdzi się np. śnieżny czy kremowy odcień bieli. Wiele zależy bowiem od położenia i wielkości okien czy wysokości sufitu i rozplanowania ścian. Przyłożony w danym miejscu kartonik pomalowany oryginalną farba podpowie, czy we wnętrzu trzeba iść raczej w chłodne czy ciepłe tonacje. Pierwsze dodadzą świeżości i optycznie powiększają lokum, drugie uczynią je bardziej przytulnym. Warto więc szukać producentów, którzy dają możliwość testowania konkretnych barw.

Komfort pod stopami

W wynajmowanych lokalach podłoga musi wiele znieść. Można tam oczywiście położyć najtańsze panele, ale to oznacza konieczność ich rychłej wymiany lub zakupienia wykładziny, która je ukryje. Trzeba też pamiętać, że dłuższe prace w mieszkaniu oznaczają przerwę w wynajmie, a to – straty. Z tej perspektywy lepszym pomysłem wydaje się zainwestowanie w solidne i odporne na uszkodzenia materiały.

Na pewno jednak nie powinien być to woskowany parkiet. Jeśli na podłodze jest już jednak drewno, wystarczy je odnowić i zabezpieczyć dobrej jakości lakierem. Gdy mieszkanie wymaga remontu, można rozważyć zakup trwałych paneli lub płytek, najlepiej z wzorem na którym drobne zarysowania i zaplamienia nie będą widoczne.
Prostota i solidność wykończenia ograniczą potrzebę remontów, trzeba się jednak liczyć z koniecznością odświeżenia mieszkania przy każdej zmianie lokatora i z bieżącymi naprawami.